• Zaporowy Półmaraton

Zaporowy Półmaraton

Zaporowy Półmaraton liczy ok. 22 km. To niezapomniana podróż w piękno bieszczadzkich łąk i lasów z możliwością poznania zabytków architektury i przyrody. 18 września 2016 r musisz tu być!!!

Zaczynamy w Orelcu. Biegniemy kawałek drogą asfaltową po czym drogą leśną przez las jodłowy na górę Michałowiec (472 m npm). Tośnie tu Olsza kosa - krzew charakterystyczny dla bieszczadzkich połonin. Dalej zbiegamy do Myczkowiec w okolicy Ośrodka Caritas, gdzie oprócz uzupełnienia wody możecie zaglądnąć m.in. do Ogrodu Biblijnego z ciekawymi roślinami. Podążamy drogą ułożoną z kostki brukowej, którą zrobiono jeszcze przed II wojną światową na potrzeby budowy zapory w Myczkowcach. Z Myczkowiec wybiegamy na Czulnię (570 m npm), mijając po drodze skałki oraz szkółkę leśną w Kostryniu. Z Czulni zbiegamy przez piękny las bukowy do Zwierzynia, gdzie za mostem na Sanie zobaczymy dawną, murowaną greckokatolicką cerkiew z lat 1750-1799, otoczoną kamiennym murem. Dalej, podążając drogą wzdłuż Sanu, napotkamy stacje drogi krzyżowej, które zawiodą nas do "cudownego źródełka", gdzie będzie punkt żywieniowy.

Po chwili odpoczynku wspinamy się (początkowo po schodach) na boczny grzbiet Grodziska, skąd zbiegamy (także po schodach) do zapory w Myczkowcach. Po pokonaniu progu wodnego wspinamy  się na ostry grzbiet Kozińca (520 m npm). Podążając leśną ścieżką w rezerwacie przyrody przez wychodnie skalne, mając po prawej stronie Jezioro Myczkowieckie, docieramy do nieczynnego kamieniołomu w Bóbrce (materiał tutaj pozyskiwany służył budowie obu zapór). Z kamieniołomu biegniemy przez lasy i malownicze łąki do szczytu Rubeń (woda, napoje izotoniczne), skąd drogą przy szkółce leśnej w Orelcu docieramy do przysiółka Wierchy. Do mety pozostaje już tylko do pokonania kilka kilometrów przez krajobrazowe polany i łąki z licznymi widokami na Góry Słonne i Żuków.

"Zapora do przebiegnięcia"...

Dacie radę i niech błękitno-zielona moc będzie z Wami, zapraszamy!  

Do góry